
Kuratorium Oświaty atakuje szkoły, które zorganizowały Tęczowy Piątek w Gdańsku.
Zapraszam na konferencję prasową w dniu 2.11.2023 (czwartek) o godzinie 10:00 pod Ministerstwem Edukacji i Nauki, al. Szucha 25. Na konferencji przedstawimy skale kontroli, pytania zadawane szkołom oraz założenia Tarczy Prawnej 2.0. Głos zabiorą: Robert Lisiewicz (Prawnik Fundacji GrowSpace, autor tarczy prawnej), Gabriela Gładyszewska (Fundacja GrowSpace), Dorota Łoboda (posłanka na Sejm RP).

Startuje Tęczowy Piątek
Już jutro, 27 października odbędzie się Tęczowy Piątek! Tegoroczne święto startuje pod hasłem „Safe Space”. Obchodzi je ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce. Inicjatorzy akcji z Fundacji GrowSPACE oraz Kampania Przeciw Homofobii wzywają młodych ludzi do wspólnego świętowania - akcji i zorganizowania wydarzenia w swojej szkole oraz wzięcia udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie z akcji. Celem jest tworzenie Safe Space, czyli bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBTQ+ w szkole. W ten sposób polska szkoła ma zostać odmrożona z efektu mrożącego.

LET’S DOC Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni
W dniach 21-29 października 2023 w Warszawie odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal dla młodej widowni w całości dedykowany filmom dokumentalnym. Nieco później – od 30 października do 10 listopada – festiwal będzie miał swoją odsłonę online na platformie VOD Warszawa. W programie znajdą się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje dla widzów w wieku 10-18 lat oraz warsztaty, prelekcje i spotkania z gośćmi. Przez cały czas trwania festiwalu będzie funkcjonowała specjalna przestrzeń psychoedukacyjna dla młodzieży LET’S TALK. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Dobre praktyki wokół zdrowia psychicznego dla szkół.
W ramach projektu „Szkoły Przyjazne LGBTQ+” prowadzonego przez Fundację GrowSPACE placówki z całej Polski działały na rzecz różnorodności i zdrowia psychicznego. Dane zbierane przez Fundację pokazują, że dla społeczności szkolnych temat wspierania zdrowia psychicznego jest kluczowy. Zwracamy uwagę na to, że grupą szczególnie narażoną na kryzysy zdrowia psychicznego jest młodzież LGBTQ+.

Bezpieczeńsywo psychologiczne w szkole.
Czym jest bezpieczeństwo psychologiczne i jak zadbać o nie w środowisku szkolnym? Czy to w ogóle możliwe w polskiej szkole? Jeśli wraz z nami chcecie pochylić się nad tym tematem, bądźcie z nami już w środę 19. lica o 19:30 lub obejrzyjcie nagranie.

Co oznacza bezpieczna szkoła i czemu stała się mottem Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023?
Przyjaznych LGBTQ+ 2023? Dlaczego ogłaszając wyniki badania zbudowaliśmy "szkołę" opartą na wartościach pod Ministerstwem Edukacji i Nauki? Jeśli Was to zastanawia, bądźcie z nami w środę 12 lipca o 19:30. Na live porozmawiamy o wynikach badania Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023.

Jak wybrać odpowiednią szkołę?
Webinar realizowany w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Darmowa pomoc psychologiczna - Rośnij w Siłę
W trosce o dobrostan psychiczny młodych osób Fundacja GrowSpace wychodzi z propozycją pomocy psychologicznej. Program Rośnij w Siłę umożliwia udział w bezpłatnych konsultacjach psychologicznych realizowanych przez certyfikowany i doświadczony zespół Avigon.pl.

Atak Wiceministra Janusza Kowalskiego na szkoły przyjazne LGBTQ+ – odpowiedź organizatorów Rankingu
9 sierpnia Wiceminister Janusz Kowalski dokonał kolejnego ataku na szkoły przyjazne LGBTQ+ w województwie opolskim. Polityk zapowiedział wysłanie listu do dyrektorów i dyrektorek szkół z „apelem o ochronę dzieci przed szkodliwą ideologią gender”. Szkoła z Kędzierzyna-Koźle zajęła w tym roku 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Organizatorzy Rankingu odpowiadają na działania polityka i składają wezwanie do podjęcia działań przez Opolskie Kuratorium Oświaty w związku z angażowaniem szkół do nienawistnej kampanii politycznej.

Wakaty psychologów i psycholożek szkolnych – informacja prasowa
Fundacja GrowSPACE ujawniła liczbę wakatów oraz oszacowane braki w opiece psychologicznej w szkołach. Zgodnie z wyliczeniami w Polsce brakuje 27,32% psychologów i psycholożek szkolnych na rok szkolny 2023/24. Aż 450 gmin deklaruje, że na ten moment nie mają ani jednego obsadzonego etatu. Są to punkty krytyczne na mapie Polski. Najbardziej przerażają braki w woj. podkarpackim – to właśnie tam w szkołach podstawowych jest więcej wakatów niż etatów. Braki sięgają aż do 52%.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na EYE2023 w Strasburgu!
Na zaproszenie Parlamentu Europejskiego – jako grupa sponsorowana przez PE – nasz zespół uczestniczył w European Youth Event (EYE2023), które w dniach 9-10 czerwca odbyło się w sercu europejskiej demokracji – siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Rzecznik Praw Dziecka kontroluje szkoły przyjazne LGBTQ+.
Publikujemy tarczę prawną dla szkół. Konferencja prasowa z dnia 26.05.2023.

Podsumowanie projektu: Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa
W marcu 2023 roku zakończył się projekt Młodzieżowych Sieci Bezpieczeństwa, realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce.

Szkolenie: Statut do naprawy – podaj dalej!
Statut do naprawy to działanie mające na celu naprawę statutów warszawskich placówek. Zapisy niezgodne z prawem oświatowym powinny z nich zniknąć. Walczymy o te, które chronią prawa uczniowskie.

Tramwaj zdrowia psychicznego na szynach Warszawy
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października, uruchomiona została specjalna linia tramwajowa H w Warszawie. Linia Zdrowia Psychicznego kursowała na linii Pl. Narutowicza – Kawęczyńska Bazylika.

Raport: Statut do naprawy - podaj dalej!
Publikujemy "Raport" dla projektu "Statut do naprawy - podaj dalej!". Działania podjęte w ramach projektu miały miejsce w 2022r. i dotyczyły interwencji osób uczniowskich z warszawskich szkół ponadpodstawowych, w obrębie ich statutów. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztacie, szkoleniu i podjąć samodzielne działania w swoich placówkach szkolnych.

Okrągłe Stoły dla bezpiecznej szkoły
Chcesz porozmawiać o zdrowiu psychicznym? Chcesz porozmawiać o bezpieczeństwie w szkole? Zapraszamy Cię na Okrągłe Stoły dla bezpiecznej szkoły, które organizujemy w kilku miastach całej Polski we współpracy z Komisją Europejską w Polsce.

Mapa Równości - Webinar Forbidden Colours i GrowSPACE
Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat wpływu Rankingu Polskich Szkół Przyjaznych LGBTIQ+ na system edukacji i ewolucji badania od 2018 roku.

Ruszamy z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2022!
Wybierasz szkołę i poszukujesz takiej, w której będziesz czuć się bezpiecznie? Po raz drugi tworzymy Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ właśnie dla Ciebie!

Powrót do szkół w Warszawie – Informacja Prasowa
W związku z powrotem do nauczania stacjonarnego w roku szkolnym 2021/22, na konferencji prasowej przedstawione zostały najważniejsze rekomendacje dla warszawskiego samorządu oraz szkół w stolicy. Były one wypracowane w oparciu o ponad 20 wywiadów indywidualnych w warszawskich placówkach, które trwały od czerwca br. Ich wyniki są zawarte w raporcie „Warszawska Szkoła po Pandemii” finansowanym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy. Raport zawiera łącznie 24 wytyczne przygotowania do nauczania stacjonarnego.