HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Ruszamy z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2022!

📅28.03.2022, 09:51

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

Wybierasz szkołę i poszukujesz takiej, w której będziesz czuć się bezpiecznie? Po raz drugi tworzymy Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ właśnie dla Ciebie. 

Już 28 marca rozpoczynamy naszą pracę nad stworzeniem mapy najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+ szkół ponadpodstawowych w Polsce. To nie tylko doskonały poradnik dla wszystkich tych osób, które z nowym rokiem szkolnym będą wybierać, dokąd pójdą od września, ale także sygnał dla grona pedagogicznego i dyrekcji, czy w ich szkole osoby z grup dyskryminowanych mogą czuć się bezpiecznie. Badamy między innymi, czy osoby LGBTQ+ mogą brać udział w wydarzeniach szkolnych bez względu na ich orientację psychoseksualną. Spytamy, czy w szkole do osób transpłciowych i niebinarnych grono pedagogiczne zwraca się w zgodny z ich tożsamością płciową sposób. Nasze pytania dotyczyć będą zatem codzienności, typowych problemów, z jakimi spotykają się młode osoby nieheteronormatywne w całej Polsce. 

Ankietę dot. przyjazności szkoły wobec osób LGBTQ+ można wypełniać do 30 kwietnia. Będzie zawierała 19 pytań, które pozwolą nam wyłonić 10 najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+ szkół, a także wskazać szkoły najbardziej przyjazne w poszczególnych miejscowościach. Najbardziej tolerancyjne, a więc także najbezpieczniejsze dla młodych osób LGBTQ+ szkoły, otrzymają od nas Dyplom Równości. 

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ujrzał światło dzienne w 2018, kiedy Dominik Kuc badał stan przyjazności szkół dla młodzieży nieheteronormatywnej w warszawskich liceach i technikach. Dziś badanie obejmuje całą Polskę, a w zespole rankingowym znajduje się 11 osób, które są wspierane ekspercko przez przedstawicielki fundacji-operatorki całego przedsięwzięcia: Fundacji GrowSPACE. 

O nasTęczowy Piątek