Wyjazd studyjny na Islandię
📅12.02.2024, 21:11
✍️Zespół Fundacji GrowSPACE
🔗Udostępnij:
Zespół GrowSPACE na Islandii. Osoby z zespołu Fundacji (Patrycja Andrychowicz, Dominik Kuc, Aleksandra Stube) mieli okazję wziąć udział w wizycie studyjnej na Islandii. W ramach wizyty spotkaliśmy się z wieloma organizacjami pozarządowymi, samorządami i politykami/polityczkami z Islandii. Nasza wizyta studyjna na Islandii miała miejsce w dniach 31.10 – 5.11.
Spotkaliśmy się z:
- Samtokin’78, najstarszym stowarzyszeniem działającym na rzecz osób LGBTQ+ na Islandii;
- Odwiedziliśmy dwa Youth Clubs działające po godzinach szkolnych i gromadzących młodzież z okolic aglomeracji Reykjaviku. Była to sposobność na zapoznanie się z edukatorami i edukatorkami młodzieżowymi, samą młodzieżą oraz zobaczeniem w jaki sposób funkcjonują takie przestrzenie. Odwiedziliśmy przede wszystkim Youth Clubs LGBTQ+, co pozwoliło dodatkowo zobaczyć jak funkcjonuje działanie przyjaznych przestrzeni. Jeden z Youth Clubs mieści się w szkole podstawowej w Reykjaviku, co sprawiło, że jednocześnie zapoznaliśmy się z kadrą szkolną i samą placówką.
- Islandzką Rzeczniczką Praw Dziecka. Spotkanie było kontynuacją rozmów prowadzonych w ramach europejskiej sieci rzeczników i rzeczniczek praw dziecka z różnymi krajami. Ważnym aspektem były tutaj kontrole (byłego) Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka w szkołach przyjaznych LGBTQ+. Całość skupiła się także na prawach dziecka na Islandii.
- Odwiedziliśmy Urząd Miasta Reykjavik. Wizyta dotyczyła przede wszystkim formalnych kwestii funkcjonowania szkół. Miała na celu przybliżyć islandzki system edukacji i porównać go do polskiego.
- Obiadowaliśmy z Women in Iceland. Wraz z organizują Women in Iceland poruszone zostały kwestie dyskryminacji krzyżowej wobec różnych grup społecznych. Sporo było również o młodzieży szkolnej, których rodzice pochodzą z kraju innego niż Islandia.
Cała wizyta studyjna objęła zatem cztery główne tematy działania obu organizacji, czyli: prawa dziecka, prawa społeczności LGBTQ+, działania w zakresie systemu edukacji i wspierania młodzieży. Optymalna ilość spotkań pozwoliła na zapoznanie się z dobrymi praktykami z Islandii oraz poznanie wyzwań tego kraju. Dodatkowo wybrane zostały różnorodne grupy interesariuszy, dzięki czemu pokryte zostały rozmaite aspekty działania Fundacji. Wiedza przekazywana była nie tylko za pomocą rozmów i prezentacji, ale także doświadczania, np. odwiedzając miejsca bliskie młodzieży lub testując konkretne aspekty funkcjonowania szkół.