Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2025 – Hejt w Polskich Szkołach
📅13.06.2025, 09:26
✍️Zespół Fundacji GrowSPACE
🔗Udostępnij:

Informacja prasowa: Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2025 – Hejt w Polskich Szkołach
13 czerwca 2025 ogłoszone zostały wyniki 5 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zwycięskie szkoły otrzymały Tarcze otwartości. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży z całego kraju.
Wyniki Rankingu 2025
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 1000 szkół. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W OLSZTYNIE, drugie 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO w Warszawie. W pierwszej 25 pojawiają się aż 15 szkół spoza miast wojewódzkich, to m.in.: Boguchwała, Kościerzyna, Chorzów, Zabrze, Kędzierzyn-Koźle.
Cała lista znajduje się na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl.
Zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania oraz Dyplomy Tęczowej Szkoły wręczone przez Ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę, Wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz oraz Ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin. Szkoła otwartości to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka) a także z rekordowym wsparciem samorządowym miast i województw.
Wszechobecny hejt w Polskiej szkole
Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2025 hejt, dyskryminacja nadal jest wszechobecna w Polskiej szkole. 70% ankietowanych deklaruje, że obawia się o bezpieczeństwo swoje lub swoich rówieśników. Obawy młodych osób związane są z brakiem systemu wsparcia w polskich szkołach. Około jeden na trzech uczniów nie był w stanie wskazać ani jednego dorosłego pracownika szkoły, któremu może zaufać w trudnej sytuacji.
- Ranking w roku 2025 pokazuje, że jeszcze dużo pracy przed nami. Z danych jakie uzyskaliśmy widzimy, że przemoc nie zniknęła z Polskiej Szkoły a doświadcza lub zauważa ją ponad 40% ankietowanych. Tylko 1 na 4 uczniów w Polskim systemie edukacji może liczyć na zajęcia antydyskryminacyjne. To problem, którego nie da się rozwiązać jedną decyzją to proces, którego realizacji musimy się podjąć wspólnie – mówi Mateusz Trzaska, koordynator Rankingu.
Ponad 27% ankietowanych regularnie doświadcza przemocy psychicznej jako ofiara lub świadek, z innych powodów niż przynależność do społeczności LGBTQ+. Jak zauważamy z wyników badania może być to skorelowane z brakiem systemu bezpieczeństwa wśród osób uczniowskich.
Kontakt:
Mateusz Trzaska,
tel. 602 195 854,
e-mail: [email protected]