HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Kuratorium Oświaty atakuje szkoły, które zorganizowały Tęczowy Piątek w Gdańsku.

📅02.11.2023, 08:19

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

Pomorskiego Kuratora Oświaty zaatakowało na szkoły, które zorganizowały Tęczowy Piątek w Gdańsku.

W odpowiedzi na to działanie publikujemy Tarczę Prawną 2.0.

POBIERZ DOKUMENT "TARCZA PRAWNA"

W nawiązaniu do informacji nt. rozpoczęcia kontroli w pomorskich szkołach ze strony Pomorskiego Kuratora Oświaty pragniemy poinformować, że jako Fundacja GrowSPACE oraz Kampania Przeciw Homofobii, czyli inicjatorzy uczniowskiej akcji Tęczowy Piątek nie pozostajemy obojętni w tej sprawie i sprzeciwiamy się działaniom o charakterze zastraszającym.

Pismo z pięcioma pytaniami otrzymały wszystkie gdańskie placówki oświatowe, w tym szkoły podstawowe. Nie mamy wątpliwości, że działanie, które podjęło Pomorskie Kuratorium Oświaty ma na celu zniechęcenie do organizacji akcji widocznościowych dla społeczności LGBTQ+, zastraszanie dyrekcji, kadry pedagogicznej oraz samych uczennic, uczniów i osób uczniowskich.

Pragniemy podkreślić, że Tęczowy Piątek to święto, które jest legalne i wypełnia rolę wychowawczą i opiekuńczą placówek. Nie zgadzamy się na to, by organ nadzoru pedagogicznego prowadził działania obezwładniające oddolne inicjatywy w szkołach i będziemy stanowczo protestować w tej sprawie.

Jesteśmy w kontakcie ze szkołami i na ich potrzeby jutro do godz. 10:00 opublikujemy Tarczę Prawną 2.0, która pomoże szkołom w przypadku dalszych opresyjnych działań ze strony Kuratorium Oświaty. Dodatkowo deklarujemy zapewnienie wsparcie psychologiczne dla każdej osoby, która będzie tego potrzebowała w wyniku zaistniałej sytuacji.

O nasTęczowy Piątek