HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na EYE2023 w Strasburgu!

📅17.06.2023, 18:23

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

Organizowane od 2014 r. przez Parlament Europejki Europejskie Spotkania Młodzieży to wydarzenie, które gromadzi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (i online) tysiące młodych ludzi z całej Unii Europejskiej i świata. Jest wyjątkową okazją dla młodych ludzi (w wieku 16-30 lat) do wymiany poglądów i doświadczeń i dyskusji na ważne dla nas tematy. W ciągu dwóch dni miałyśmy i mieliśmy możliwość uczestniczyć w szeregu debat, warsztatów i zajęć panelowych, zorganizowanych przy współpracy wielu instytucji i organizacji międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych oraz spotkać się z wieloma ekspertami, politykami i aktywistami z całej Europy. Cieszymy się, że mogłyśmy i mogliśmy być częścią tego wydarzenia. Uczestniczyłyśmy i uczestniczyliśmy w licznych spotkaniach, dyskusjach i warsztatach, w których udział wzięło wiele wybitnych osób Unii Europejskiej m. in.: Roberta Metsola (przewodnicząca Parlamentu Europejskiego) oraz Pina Picierno, João Albuquerque i Reiner Weiland (europosłowie i europosłanki), a także wielu aktywistów z całej Europy.

W aspekcie zbliżających się wyborów do PE w roku 2024, jednym z głównych celów tegorocznej edycji EYE było włączenie i zaangażowanie młodych Europejczyków w dyskusje i działania, w takich obszarach jak demokracja, równość i prawa człowieka, praworządność, pokój, migracja, klimat i środowisko. Wiele miejsca i czasu poświęcono tak ważnym dla nas kwestiom praw mniejszości i środowisk LGBRQ+, równouprawnienia i praw kobiet, a także wyzwaniom i zagrożeniom jakie stoją przed nami: migracja, środowisko, cybertechnologie i sztuczna inteligencja. Nie zabrakło również miejsca na kwestie dotyczące europejskiej kultury, kina oraz muzyki.

Były to dwa dni pełne niezapominanych wrażeń i ważnych dla nas doświadczeń. European Youth Event to świetna okazja na spotkanie wielu intersujących i wyjątkowych ludzi z całej Europy, którzy dzielili się z nami i inspirowali nas swoimi pomysłami, działaniami i historiami. W gościnnej siedzibie PE i pięknej scenerii Strasburga organizatorzy stworzyli uczestnikom doskonałą przestrzeń do dyskusji, wymiany pomysłów i nawiązania nowych kontaktów, a być może nawet przyjaźni. Różnimy się, ale łączy nas tak wiele –wartości, idee, oczekiwania, ale i problemy czy obawy. Czujemy się i jesteśmy częścią dużej Wspólnoty.

Mimo wielogodzinnej podróży autokarem, w gronie innych polskich uczestników EYE, wróciliśmy do Polski pełni entuzjazmu, inspiracji i energii do dalszego działania.

O nasTęczowy Piątek