HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Tramwaj zdrowia psychicznego na szynach Warszawy

📅21.01.2023, 20:13

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

W dniu 10 października (Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego) na szynach stolicy uruchomiona została specjalna linia tramwajowa H. Jest to linia kursująca na trasie Pl. Narutowicza – Kawęczyńska-Bazylika. Odjazdy z placu Narutowicza zaplanowane były na godziny: 12:00, 13:30 i 15:00, a z Kawęczyńska-Bazylika na 12:45, 14:15 i 15:45. Linia nosi nazwę „H” jak „help” czyli „pomoc”, ponieważ taki jest jej główny cel – szerzyć informację o zdrowiu psychicznym.

W tramwaju znalazły się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek stolicy.

Po czasie izolacji spowodowanej pandemią stan zdrowia psychicznego znacznie się pogorszył. O 1/3 wzrosła liczba zgłaszanych stanów lękowych i depresyjnych. W tym samym czasie samobójstwo jest drugą co do ilości przyczyną zgonów nastolatków (zgodnie z danymi Policji), a wśród młodego pokolenia szacunki mówią o około 630 tys. osób, które potrzebują pomocy specjalistów i specjalistek. Dlatego pod kątem merytorycznym akcję wspiera Angelika Friedrich z organizacji Nastoletni Azyl.

- Informacje na temat zdrowia psychicznego powinny być ogólnodostępne, nie tylko dla osób chcących rozwinąć swoje umiejętności, czy poszerzyć wiedzę. To ważne, aby wiedzieć jak reagować w momencie kryzysu psychicznego własnego lub bliskiej osoby. A między innymi o tym będzie można dowiedzieć się w Tramwaju Zdrowia Psychicznego. Nastoletni Azyl działa psychoedukacyjnie. Wierzymy, że im więcej osób będzie miało szansę na zdobycie wiedzy psychologicznej, tym świat będzie przyjemniejszym miejscem do życia – mówi Angelika.

- 10 października to Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To symboliczna data dla wszystkich osób, które przykładają się do walki o godną, powszechną opiekę psychiatryczną i psychologiczną. Jako zespół projektu psychoedukacyjnego Idź Pobiegaj jesteśmy bardzo szczęśliwi, że współorganizujemy wyjątkowe wydarzenie, którym będzie przejazd Tramwaju Zdrowia Psychicznego. Mamy nadzieję, że materiały psychoedukacyjne, które przygotowujemy w ramach akcji okażą się przydatne dla Warszawianek i Warszawiaków. – Dodaje Martyna Kozdra, koordynatorka merytoryczna.

O nasTęczowy Piątek