HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Startuje Tęczowy Piątek

📅26.10.2023, 17:31

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

Nowa formuła Tęczowego Piątku

Tegorocznym organizatorem Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby uczniowskie do budowania safe space, czyli bezpiecznej przestrzeni, dla osób LGBTQ+  w społecznościach szkolnych. Osoby uczniowskie mogą włączyć się w akcje dołączając do sieci wolontariackiej gdzie otrzymają wsparcie i społeczność oraz tęczowe ramki na zdjęcia, wlepki oraz interaktywne plakaty. Częścią tegorocznej akcji będzie również  konkurs na najlepsze zdjęcia z Tęczowego Piątku. Na ten moment zaangażowanych jest niemal 100 miejsc z całego kraju, w szczególności mniejsze miasta i miejscowości.

Hasłem które przyświeca tegorocznej edycji jest „safe space” czyli bezpieczna przestrzeń dla osób uczniowskich – szczególnie tych ze społeczności LGBTQ+ które są w wyjątkowo trudnej sytuacji.

„W tegorocznej edycji Tęczowego Piątku chcemy wzmocnić sprawczość młodzieży i pomóc im zbudować szkolne wspólnoty pełne wsparcia. Jestem pewna, że to właśnie osoby uczniowskie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie, dlatego zapewniamy im niezbędne narzędzia, wiedzę i wsparcie, które pozwolą zorganizować tęczowe święta w ich szkołach.” – mówi Aleksandra Stube, Koordynatorka Projektu Tęczowy Piątek z Growspace.

Dane mówią jednoznacznie

Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93% osób uczniowskich wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Jednak, ponad połowa, bo aż 53 % uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra. Tęczowy Piątek jest odpowiedzią na potrzebę zmiany. Cel wydarzenia pozostał niezmienny, chcemy uwidocznić młode osoby LGBTQ+ w społeczności szkolnej. W tym roku szczególnie ważne jest to by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ tym bardziej narażone są na dyskryminacje.

- W KPH jesteśmy dumni i dumne, że tak wiele młodych osób decyduje się na celebrację Tęczowego Piątku, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Tęczowy Piątek od 2016 roku wpisał się w kalendarz roku szkolnego i nie da się go wymazać! - mówi Annamaria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Odmrażanie polskich szkół

Polskie szkoły w poprzednich latach głęboko dotknął efekt mrożący. Projekty takie jak Lex Czarnek i kampania nienawiści rządu, także ta w stronę osób LGBTQ+, wstrzymały organizację wydarzeń mających wspierać młodzież. Dzisiaj, naszym zadaniem jest rozmrozić polską szkołę i dać osobom uczniowskim i nauczycielskim narzędzia do tworzenia bezpiecznej przestrzeni w swoich szkołach. Jak widać, już nam się to udaje, ponad 100 szkół w Polsce organizuje Tęczowy Piątek.

Ten Tęczowy Piątek zapoczątkuje zmiany szczególnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne – w mniejszych miejscowościach takich jak ta z której pochodzę. Jestem z Podkarpacia i nigdy nie miałem Tęczowego Piątku, dlatego chcę go dać całej Polsce. Stąd moja determinacja by planując tegoroczne święto polskich tęczowych osób uczniowskich uwzględnić w nim wszystkich bez wyjątku. Już wiem, że to się nam uda i jestem z tego dumny! W tym roku odmrozimy Polską szkołę z efektu mrożącego” – Mówi Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE, jeden z organizatorów

Co dzieje się w ramach święta?

Do szkół i do młodzieży trafiły specjalnie przygotowane pakiety edukacyjne oraz pakiety promocyjne. Dzięki nim młodzi ludzie będą mogli świętować Tęczowy Piątek w taki sposób, jaki chcą. Jednocześnie Fundacja GrowSPACE ogłosiła konkurs na najbardziej tęczowej zdjęcie z obchodów święta. W kapitule konkursowej znaleźli się m. in. Przemek Staroń, Julia Sobczyńska, Aleksandra Herzyk czy Kacper Potępski. To co dzieje się w szkołach, i nie tylko, w Polsce w dzień Tęczowego Piątku będzie można śledzić na instagramie @teczowypiatek.

Tegoroczny Tęczowy Piątek jest jednocześnie dniem startu unikatowego programu edukacyjnego. W zakresie edukacji antydyskryminacyjnej będą mogli szkolić się do lutego nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice.

Kontakt:

Mateusz Trzaska, Fundacja GrowSPACE, mateusz.trzaska@growspace.pl 602 195 854

O nasTęczowy Piątek