O projekcie
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 roku.
Obecnie Ranking i mapa szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ działa na platformie, której operatorem jest Fundacja GrowSPACE, a fundatorem – Forbidden Colours we współpracy z Regionem Stołecznym Brukseli). Ranking umożliwia młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Naszym celem jest objęcie Rankingiem całej Europy!
Jak rozwijał się nasz projekt
Na początku maja po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych młodzieży LGBTQ+. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół.
W lutym rozpoczyna się druga edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W badaniu do końca kwietnia bierze udział ponad 6 tysięcy młodych ludzi z 200 różnych szkół w Warszawie, a najlepsze szkoły zostają nagrodzone Dyplomami Równości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. W Rankingu pierwsze miejsce zajmuje 1 SLO Bednarska.
Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie odbywa się w tradycyjnej formie. Zamiast tego powstaje badanie społeczne przedstawiające historie młodzieży LGBTQ+ z czasu lockdownu. Bierze w nim udział 15 osób, które anonimowo dzielą się swoimi historiami z trudnego czasu. Wyniki badania oraz komentarz można przeczytać tutaj.
Powstaje strona internetowa Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Projekt włącza młodzież z całej Polski do możliwości oceny swoich szkół. Do projektu dołącza także 25 organizacji partnerskich z całego kraju. Najlepsze 10 szkół w Rankingu otrzyma Dyplomy Równości. 22 000 uczniów i nauczycieli wzięło udział w ewaluacji!
W 2022 roku Ranking znów poszerza swoją skalę! W Polsce od marca odbywa się druga edycja Mapy Równości, a pierwszy raz badanie ma miejsce także w Brukseli. Planowane są kolejne miasta w Unii Europejskiej. Projekt zdobył też bardzo wiele instytucjonalnych partnerów - m.in. patronat Komisji Europejskiej w Polsce oraz patrona medialnego - radio TOK FM.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ startuje po raz piąty. W tym roku zespół jest największy do tej pory - prace projektu koordynuje 16 osób w regionach. Hasłem przewodnim Rankingu jest „Bezpieczna Szkoła”, co stało się tematem przewodnim kampanii wspartej przez 14 patronatów i matronatów medialnych.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ startuje po raz szósty. Każdy region ma nie tylko osobę koordynatorską, ale także osoby ambasadorskie, zaangażowane w rozwój projektu w poszczególnych województwach. Hasłem przewodnim Rankingu jest „Zaufanie”.
Poznajmy się
Zespół:
Ola Stube (ona/jej)
Ekspertka ds. zdrowia psychicznego. Koordynatorka akcji "Tęczowy Piątek"
aleksandra.stube@growspace.plGabrysia Gładyszewska (ona/jej)
Ekspertka ds. projektów równościowych
gabriela.gladyszewska@growspace.plZespół koordynatorski:
Osoby eksperckie:
Emilia Brzóska (ona/jej)
Szefowa projektów komercyjnych, Dyrektorka ds. Programów Wellbeing w GrowSPACE
Iwona Janus (ona/jej)
Psycholożka, terapeutka, Prezeska Fundacji GrowSPACE, promotorka programu Emocjonalne BHP
Ewa Ulicz (ona/jej)
Socjolożka, badaczka rynku, Edukatorka i propagatorka troski o zdrowie psychiczne w miejscu pracy i nauki