HomeRankingInkluzywna szkołaAktualnościO nas
LGBTplusMeOceń szkołę

Skontaktuj się

Fundacja GrowSPACE przetwarza Twoje dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności.

Dominik Kuc

Kontakt dla mediów

Magdalena Antolczyk

Kontakt dla osób uczących się

Martyna Kozdra

Kontakt dla osób uczących się

O projekcie

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 roku.

Obecnie Ranking i mapa szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ działa na platformie, której operatorem jest Fundacja GrowSPACE, a fundatorem – Forbidden Colours we współpracy z Regionem Stołecznym Brukseli). Ranking umożliwia młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Naszym celem jest objęcie Rankingiem całej Europy!

Jak rozwijał się nasz projekt

2018

Na początku maja po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych młodzieży LGBTQ+. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół.

2019

W lutym rozpoczyna się druga edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W badaniu do końca kwietnia bierze udział ponad 6 tysięcy młodych ludzi z 200 różnych szkół w Warszawie, a najlepsze szkoły zostają nagrodzone Dyplomami Równości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. W Rankingu pierwsze miejsce zajmuje 1 SLO Bednarska.

2020

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie odbywa się w tradycyjnej formie. Zamiast tego powstaje badanie społeczne przedstawiające historie młodzieży LGBTQ+ z czasu lockdownu. Bierze w nim udział 15 osób, które anonimowo dzielą się swoimi historiami z trudnego czasu. Wyniki badania oraz komentarz można przeczytać tutaj.

2021

Powstaje strona internetowa Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Projekt włącza młodzież z całej Polski do możliwości oceny swoich szkół. Do projektu dołącza także 25 organizacji partnerskich z całego kraju. Najlepsze 10 szkół w Rankingu otrzyma Dyplomy Równości. 22 000 uczniów i nauczycieli wzięło udział w ewaluacji!

2022

W 2022 roku Ranking znów poszerza swoją skalę! W Polsce od marca odbywa się druga edycja Mapy Równości, a pierwszy raz badanie ma miejsce także w Brukseli. Planowane są kolejne miasta w Unii Europejskiej. Projekt zdobył też bardzo wiele instytucjonalnych partnerów - m.in. patronat Komisji Europejskiej w Polsce oraz patrona medialnego - radio TOK FM.

2023

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ startuje po raz piąty. W tym roku zespół jest największy do tej pory - prace projektu koordynuje 16 osób w regionach. Hasłem przewodnim Rankingu jest „Bezpieczna Szkoła”, co stało się tematem przewodnim kampanii wspartej przez 14 patronatów i matronatów medialnych.

Poznajmy się

Zespół:

Dominik Kuc (on/jego)

Członek Rady Fundacji GrowSPACE oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2018 roku. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, członek Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet, współautor raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. W ramach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajmuje się koordynacją finansową, relacjami z partnerami społecznymi oraz mediami.

Martyna Kozdra (ona/jej)

Działaczka na rzecz edukacji i różnorodności. Inicjatorka projektu psychoedukacyjnego Idź Pobiegaj i współautorka poradnika dla młodzieży o poszukiwaniu pomocy w kryzysie psychicznym. W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2023 pełni funkcję koordynatorki merytorycznej. Układa proces badawczy projektu oraz analizuje wyniki. Prywatnie studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, zainteresowana przede wszystkim psychologią społeczną, seksuologią i marketingiem.

Ola Stube (ona/jej)

Koordynatorka mediów społecznościowych i graficzka Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Studentka 4 roku psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Edukuje w zakresie zdrowia psychicznego i seksualności. Organizatorka pierwszego Marszu Równości w Gnieźnie.

Julia Sobczak (ona/jej)

Asystentka ds. rozliczeń Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Studentka biogospodarki na Politechnice Warszawskiej, aktywistka klimatyczna, której bliskie są tematy zdrowia psychicznego i walka o prawa człowieka, w szczególności prawa kobiet i osób LGBTQ+.

Ekspertki:

Ewa Ulicz (ona/jej)

Socjolożka, badaczka rynku. Edukatorka i propagatorka troski o zdrowie psychiczne w miejscu pracy i nauki.

Iwona Janus (ona/jej)

Psycholożka, terapeutka. Prezeska Fundacji GrowSPACE, promotorka programu Emocjonalne BHP.

Emilia Brzóska (ona/jej)

Szefowa projektów komercyjnych, Dyrektorka ds. Programów Wellbeing w GrowSPACE.

Magdalena Antolczyk (ona/jej)

Magistra socjologii, studentka etnologii. Członkini Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Współpomysłodawczyni projektu pilotażowego Akcja EDUreakcJA. Działa w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej i równościowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, między innymi uczestnicząc w projekcie badawczym „(Nie)równości w statutach szkolnych”. Współorganizatorka projektu „Statuty do naprawy – podaj dalej!”. Interesuje się ruchami społecznymi i aktywizmem młodzieżowym. W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pełni funkcję edukatorki.

Zespół koordynatorski:

Patrycja Andrychowicz (ona/ono)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo małopolskie. Studentka socjologii, a także początkująca badaczka społeczna. Aktywistka na rzecz osób queerowych, klimatu i osób z niepełnosprawnościami niewidocznymi.

Michał Branicki (on/jego)

W rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo opolskie. Tegoroczny maturzysta oraz działacz społeczny na rzecz rozwoju samorządności lokalnej i promowania aktywizmu uczniowskiego. Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola, a także przewodniczący młodzieżowej Komisji Edukacji.

Marcel Długoszewski (on/jego)

W Rankingu koordynuje województwo śląskie. Uczeń technikum reklamowego/medialnego. Zaangażowany aktywistyczne w kwestie dot. praw osób LGBT+, praw kobiet oraz klimatu. Działa w wielu organizacjach m.in Stowarzyszeniu Równość czy Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Gabriela Gładyszewska (ona/jej)

W Rankingu koordynuje województwo mazowieckie. Aktywistka i działaczka społeczna zajmująca się tematami edukacyjnymi, feministycznymi oraz wspieraniem środowiska LGBTQ+. Popularyzatorka edukacji antydyskryminacyjnej, równościowej i obywatelskiej. W swoich działaniach kładzie nacisk na podkreślenie ważności zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Studentka pierwszego roku zarządzania na Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie. Na co dzień jest zaangażowana w prowadzenie instagram Protestu z Wykrzyknikiem i działania Wolnej Szkoły.

Maja Grzeszczyk (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo wielkopolskie. Licealistka, aktywistka zaangażowana w tematy praw kobiet, edukacji oraz klimatu. Działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Interesuje się chemią, polityką międzynarodową i tańcem.

Jakub Hamanowicz (on/jego)

W Rankingu koordynuje województwo pomorskie. 18 letni gdańszczanin, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, przewodniczący V kadencji MRM Gdańska, radny IV, V oraz VI. Radny Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. Członek Rady Programowej Forum Młodych 2020 i 2021. Członek stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Uczeń czwartej klasy liceum.

Maja Krupińska (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo warmińsko-mazurskie. Tegoroczna maturzystka, zamierza dostać się na psychologię kliniczną. Aktywistka zaangażowana w tematy dotyczące zdrowia psychicznego, ogólnopojętej przemocy, praw kobiet oraz osób LGBTQ+. Niesienie pomocy jest dla niej najważniejszą wartością. Interesuje się psychologią, polityką, modą i muzyką. Wolny czas lubi spędzać wśród bliskich, grając na nintendo i układając Lego.

Robert Lisiewicz (on/jego)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo dolnośląskie. Absolwent prawa oraz uczestnik Studiów Podyplomowych Podatkowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek zespołu prawnego Green REV Institute. Zaangażowany aktywistycznie w kwestie dot. praw społeczności queerowej, inkluzywności języka oraz ochrony klimatu. Po godzinach pasjonat polityki krajowej oraz międzynarodowej.

Wojciech Szumiło (on/jego)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo zachodniopomorskie. Uczeń technikum, radny Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin oraz mediator rówieśniczy. Zaangażowany w tematy związane z edukacją, partycypacją społeczną i aktywizacją młodzieży oraz edukacją seksualną. W planach ma studia związane z prawem.

Ania Niewiadomska (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo kujawsko-pomorskie. Logistyczka z wykształcenia, z wyboru work plannerka w korporacji związanej z IT. Przewodnicząca młodzieżówki Inicjatywa dla Młodych oraz członkinii partii Inicjatywa Polska. Wolontariuszka fundacji Chcepomagam. Prowadzi ze znajomymi w Bydgoszczy Wspólną Spiżarnię-Jadłodzielnię. Inicjatorka koszyczków ratunkowych (znanych również jako różowe skrzyneczki) we wszystkich szkołach w Bydgoszczy. Bliskie są jej tematy edukacji oraz praw kobiet. Walczy o sprawiedliwość społeczną, która dla niej oznacza natychmiastowe wprowadzenie praw człowieka w polskie ustawodawstwo i zadbanie o osoby wykluczone z przyczyn społeczno-ekonomicznych.

Adrian Niewiadomski (on/jego)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo łódzkie. Z wykształcenia technik ekonomista, z zawodu księgowy, obecnie student II roku ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Ambasador Ministerstwa Finansów na Uniwersytecie Łódzkim. Członek Studenckiego Koła Naukowego Progress. Koordynator projektu Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego – Studencka Klinika Finansów. Zajmuje się na co dzień edukacją finansową dzieci i młodzieży w łódzkich przedszkolach i szkołach podstawowych oraz średnich. Wiceprzewodniczący młodzieżówki Młodzi .Nowocześni w regionie łódzkim. Zaangażowany aktywistycznie w kwestie środowiska, klimatu, edukacji, równouprawnienia i wolności. Wolontariusz fundacji Campus Polska, fundacji Liberté!, Open Eyes Economy i Europejskiego Forum Nowych Idei.

Julita Nowacka (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo podlaskie. Członkini Federacji Młodych Socjaldemokratów, aktywistka Tęczowego Białegostoku, wiceprzewodnicząca VIII Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Białystok. Tegoroczna maturzystka. Marzę, aby każda osoba czuła się bezpiecznie w swoim miejscu nauki.

Julia Pyzińska (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo podkarpackie. Działa na wielu płaszczyznach związanych z ochroną środowiska oraz edukacją. Zaangażowana w aktywizowanie młodych osób.Tegoroczna maturzystka.

Nina Sługocka (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo lubuskie. Tegoroczna maturzystka, wolontariuszka. Zaangażowana w tematy dotyczące praw mniejszości, ekologii i klimatu oraz praw kobiet. W planach studia medyczne.

Inga Sobólska (ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo lubelskie. Wiceprzewodnicząca oraz Rzeczniczka ds. Równości Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Posiada kilkuletnie doświadczenie w działaniach na rzecz społeczności kobiecej, osób LGBTQ+, a także ofiar przemocy seksualnej. Członkini stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. Współtwórczyni i realizatorka aktywizującego projektu “Młodzi dla młodych - Działania lubelskiej młodzieży dla integracji środowisk młodzieżowych”. Tegoroczna maturzystka.

Mateusz Trzaska (on/jego)

W Rankingu koordynuje województwo świętokrzyskie. Uczeń 3 klasy liceum, od 2020 roku rozwija działalność aktywistyczną. Działa także w Młodej Lewicy, Fundacji Impuls oraz angażuje się w inicjatywy podejmujące temat partycypacji młodych osób w życiu społeczno-politycznym.

Partnerzy

Operator:

GrowSPACE

Fundatorzy:

Forbidden Colours

Patronaty honorowe nad Rankingiem oraz kampanią Bezpieczna Szkoła:

Komisja Europejska
Warszawa
Poznań
Opole
Lubuskie
Łódź
Gdańsk
Wrocław
Świdnica
Mieczysław Struk
Marcin Gołaszewski
Olgierd Geblewicz

Patronaty i matronaty medialne:

DUMA Magazyn
Gazeta Kongresy
Glamour
Impuls Press
K MAG
krytyka polityczna
mamotoja
natemat
News24
Oko Press
PopTown EU
Tok FM
Queer PL
Vibez PL

Partnerzy technologiczni:

payticon

Komitet Doradczy:

Centrum Chemii w Małej Skali
Civis Polonus
Diversity PL
Fundacja na rzecz Praw Ucznia
Instytut Równości
Koalicja Miast Maszerujących
Kongres Kobiet
kampania przeciw homofobii
Lambda Warszawa
Marsz Równości Lublin
Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
Młodzieżowa Rada Miasta Lublina
My, Rodzice
Nastoletni Azyl
Olsztyński Marsz Równości
Rodzice mają głos
Teczówka
Tolerado
Varia Posnania
Tęczowy Piątek