Skontaktuj się
O projekcie
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 roku.
Obecnie Ranking i mapa szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ działa na platformie, której operatorem jest Fundacja GrowSPACE, a fundatorem – Forbidden Colours we współpracy z Regionem Stołecznym Brukseli). Ranking umożliwia młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Naszym celem jest objęcie Rankingiem całej Europy!
Jak rozwijał się nasz projekt
Na początku maja po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych młodzieży LGBTQ+. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół.
W lutym rozpoczyna się druga edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W badaniu do końca kwietnia bierze udział ponad 6 tysięcy młodych ludzi z 200 różnych szkół w Warszawie, a najlepsze szkoły zostają nagrodzone Dyplomami Równości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. W Rankingu pierwsze miejsce zajmuje 1 SLO Bednarska.
Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie odbywa się w tradycyjnej formie. Zamiast tego powstaje badanie społeczne przedstawiające historie młodzieży LGBTQ+ z czasu lockdownu. Bierze w nim udział 15 osób, które anonimowo dzielą się swoimi historiami z trudnego czasu. Wyniki badania oraz komentarz można przeczytać tutaj.
Powstaje strona internetowa Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Projekt włącza młodzież z całej Polski do możliwości oceny swoich szkół. Do projektu dołącza także 25 organizacji partnerskich z całego kraju. Najlepsze 10 szkół w Rankingu otrzyma Dyplomy Równości. 22 000 uczniów i nauczycieli wzięło udział w ewaluacji!
W 2022 roku Ranking znów poszerza swoją skalę! W Polsce od marca odbywa się druga edycja Mapy Równości, a pierwszy raz badanie ma miejsce także w Brukseli. Planowane są kolejne miasta w Unii Europejskiej. Projekt zdobył też bardzo wiele instytucjonalnych partnerów - m.in. patronat Komisji Europejskiej w Polsce oraz patrona medialnego - radio TOK FM.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ startuje po raz piąty. W tym roku zespół jest największy do tej pory - prace projektu koordynuje 16 osób w regionach. Hasłem przewodnim Rankingu jest „Bezpieczna Szkoła”, co stało się tematem przewodnim kampanii wspartej przez 14 patronatów i matronatów medialnych.
Poznajmy się
Zespół:

Dominik Kuc (on/jego)
Członek Rady Fundacji GrowSPACE oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2018 roku. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, członek Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet, współautor raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. W ramach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajmuje się koordynacją finansową, relacjami z partnerami społecznymi oraz mediami.

Martyna Kozdra (ona/jej)
Działaczka na rzecz edukacji i różnorodności. Inicjatorka projektu psychoedukacyjnego Idź Pobiegaj i współautorka poradnika dla młodzieży o poszukiwaniu pomocy w kryzysie psychicznym. W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2023 pełni funkcję koordynatorki merytorycznej. Układa proces badawczy projektu oraz analizuje wyniki. Prywatnie studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, zainteresowana przede wszystkim psychologią społeczną, seksuologią i marketingiem.

Ola Stube (ona/jej)
Koordynatorka mediów społecznościowych i graficzka Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Studentka 4 roku psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Edukuje w zakresie zdrowia psychicznego i seksualności. Organizatorka pierwszego Marszu Równości w Gnieźnie.

Julia Sobczak (ona/jej)
Asystentka ds. rozliczeń Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Studentka biogospodarki na Politechnice Warszawskiej, aktywistka klimatyczna, której bliskie są tematy zdrowia psychicznego i walka o prawa człowieka, w szczególności prawa kobiet i osób LGBTQ+.
Ekspertki:

Ewa Ulicz (ona/jej)
Socjolożka, badaczka rynku. Edukatorka i propagatorka troski o zdrowie psychiczne w miejscu pracy i nauki.

Iwona Janus (ona/jej)
Psycholożka, terapeutka. Prezeska Fundacji GrowSPACE, promotorka programu Emocjonalne BHP.

Emilia Brzóska (ona/jej)
Szefowa projektów komercyjnych, Dyrektorka ds. Programów Wellbeing w GrowSPACE.

Magdalena Antolczyk (ona/jej)
Magistra socjologii, studentka etnologii. Członkini Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Współpomysłodawczyni projektu pilotażowego Akcja EDUreakcJA. Działa w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej i równościowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, między innymi uczestnicząc w projekcie badawczym „(Nie)równości w statutach szkolnych”. Współorganizatorka projektu „Statuty do naprawy – podaj dalej!”. Interesuje się ruchami społecznymi i aktywizmem młodzieżowym. W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pełni funkcję edukatorki.
Zespół koordynatorski:

Patrycja Andrychowicz (ona/ono)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo małopolskie. Studentka socjologii, a także początkująca badaczka społeczna. Aktywistka na rzecz osób queerowych, klimatu i osób z niepełnosprawnościami niewidocznymi.

Michał Branicki (on/jego)
W rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo opolskie. Tegoroczny maturzysta oraz działacz społeczny na rzecz rozwoju samorządności lokalnej i promowania aktywizmu uczniowskiego. Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola, a także przewodniczący młodzieżowej Komisji Edukacji.

Marcel Długoszewski (on/jego)
W Rankingu koordynuje województwo śląskie. Uczeń technikum reklamowego/medialnego. Zaangażowany aktywistyczne w kwestie dot. praw osób LGBT+, praw kobiet oraz klimatu. Działa w wielu organizacjach m.in Stowarzyszeniu Równość czy Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Gabriela Gładyszewska (ona/jej)
W Rankingu koordynuje województwo mazowieckie. Aktywistka i działaczka społeczna zajmująca się tematami edukacyjnymi, feministycznymi oraz wspieraniem środowiska LGBTQ+. Popularyzatorka edukacji antydyskryminacyjnej, równościowej i obywatelskiej. W swoich działaniach kładzie nacisk na podkreślenie ważności zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Studentka pierwszego roku zarządzania na Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie. Na co dzień jest zaangażowana w prowadzenie instagram Protestu z Wykrzyknikiem i działania Wolnej Szkoły.

Maja Grzeszczyk (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo wielkopolskie. Licealistka, aktywistka zaangażowana w tematy praw kobiet, edukacji oraz klimatu. Działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Interesuje się chemią, polityką międzynarodową i tańcem.

Jakub Hamanowicz (on/jego)
W Rankingu koordynuje województwo pomorskie. 18 letni gdańszczanin, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, przewodniczący V kadencji MRM Gdańska, radny IV, V oraz VI. Radny Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. Członek Rady Programowej Forum Młodych 2020 i 2021. Członek stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Uczeń czwartej klasy liceum.

Maja Krupińska (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo warmińsko-mazurskie. Tegoroczna maturzystka, zamierza dostać się na psychologię kliniczną. Aktywistka zaangażowana w tematy dotyczące zdrowia psychicznego, ogólnopojętej przemocy, praw kobiet oraz osób LGBTQ+. Niesienie pomocy jest dla niej najważniejszą wartością. Interesuje się psychologią, polityką, modą i muzyką. Wolny czas lubi spędzać wśród bliskich, grając na nintendo i układając Lego.

Robert Lisiewicz (on/jego)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo dolnośląskie. Absolwent prawa oraz uczestnik Studiów Podyplomowych Podatkowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek zespołu prawnego Green REV Institute. Zaangażowany aktywistycznie w kwestie dot. praw społeczności queerowej, inkluzywności języka oraz ochrony klimatu. Po godzinach pasjonat polityki krajowej oraz międzynarodowej.

Wojciech Szumiło (on/jego)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ koordynuje województwo zachodniopomorskie. Uczeń technikum, radny Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin oraz mediator rówieśniczy. Zaangażowany w tematy związane z edukacją, partycypacją społeczną i aktywizacją młodzieży oraz edukacją seksualną. W planach ma studia związane z prawem.

Ania Niewiadomska (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo kujawsko-pomorskie. Logistyczka z wykształcenia, z wyboru work plannerka w korporacji związanej z IT. Przewodnicząca młodzieżówki Inicjatywa dla Młodych oraz członkinii partii Inicjatywa Polska. Wolontariuszka fundacji Chcepomagam. Prowadzi ze znajomymi w Bydgoszczy Wspólną Spiżarnię-Jadłodzielnię. Inicjatorka koszyczków ratunkowych (znanych również jako różowe skrzyneczki) we wszystkich szkołach w Bydgoszczy. Bliskie są jej tematy edukacji oraz praw kobiet. Walczy o sprawiedliwość społeczną, która dla niej oznacza natychmiastowe wprowadzenie praw człowieka w polskie ustawodawstwo i zadbanie o osoby wykluczone z przyczyn społeczno-ekonomicznych.

Adrian Niewiadomski (on/jego)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo łódzkie. Z wykształcenia technik ekonomista, z zawodu księgowy, obecnie student II roku ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Ambasador Ministerstwa Finansów na Uniwersytecie Łódzkim. Członek Studenckiego Koła Naukowego Progress. Koordynator projektu Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego – Studencka Klinika Finansów. Zajmuje się na co dzień edukacją finansową dzieci i młodzieży w łódzkich przedszkolach i szkołach podstawowych oraz średnich. Wiceprzewodniczący młodzieżówki Młodzi .Nowocześni w regionie łódzkim. Zaangażowany aktywistycznie w kwestie środowiska, klimatu, edukacji, równouprawnienia i wolności. Wolontariusz fundacji Campus Polska, fundacji Liberté!, Open Eyes Economy i Europejskiego Forum Nowych Idei.

Julita Nowacka (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo podlaskie. Członkini Federacji Młodych Socjaldemokratów, aktywistka Tęczowego Białegostoku, wiceprzewodnicząca VIII Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Białystok. Tegoroczna maturzystka. Marzę, aby każda osoba czuła się bezpiecznie w swoim miejscu nauki.

Julia Pyzińska (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo podkarpackie. Działa na wielu płaszczyznach związanych z ochroną środowiska oraz edukacją. Zaangażowana w aktywizowanie młodych osób.Tegoroczna maturzystka.

Nina Sługocka (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo lubuskie. Tegoroczna maturzystka, wolontariuszka. Zaangażowana w tematy dotyczące praw mniejszości, ekologii i klimatu oraz praw kobiet. W planach studia medyczne.

Inga Sobólska (ona/jej)
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo lubelskie. Wiceprzewodnicząca oraz Rzeczniczka ds. Równości Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Posiada kilkuletnie doświadczenie w działaniach na rzecz społeczności kobiecej, osób LGBTQ+, a także ofiar przemocy seksualnej. Członkini stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. Współtwórczyni i realizatorka aktywizującego projektu “Młodzi dla młodych - Działania lubelskiej młodzieży dla integracji środowisk młodzieżowych”. Tegoroczna maturzystka.

Mateusz Trzaska (on/jego)
W Rankingu koordynuje województwo świętokrzyskie. Uczeń 3 klasy liceum, od 2020 roku rozwija działalność aktywistyczną. Działa także w Młodej Lewicy, Fundacji Impuls oraz angażuje się w inicjatywy podejmujące temat partycypacji młodych osób w życiu społeczno-politycznym.