HomeRankingInkluzywna szkołaAktualności
LGBTplusMeOceń szkołę

Atak Wiceministra Janusza Kowalskiego na szkoły przyjazne LGBTQ+ – odpowiedź organizatorów Rankingu

📅15.08.2023, 21:03

✍️Zespół Fundacji GrowSPACE

🔗Udostępnij:

Ataki Janusza Kowalskiego na szkoły

Nie jest to pierwsze działanie Janusza Kowalskiego. Pierwszy atak na szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+ nastąpił już w czerwcu, kiedy polityk organizował konferencję prasową pod I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. To właśnie ta szkoła zajęła 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023 i odebrała tablicę „Bezpieczna Szkoła”. Już wtedy polityk Suwerennej Polski mówił o tzw. „ideologii gender”. Szkoła wydała oświadczenie w obronie swoich uczniów i uczennic.

9 sierpnia, tuż po rozpoczęciu kampanii wyborczej, Wiceminister Janusz Kowalski ponownie zaatakował szkoły przyjazne LGBTQ+. Tym razem zapowiedź dotyczy wysłania listu do dyrektorów i dyrektorek wszystkich szkół w woj. opolskim z „apelem o ochronę dzieci przed szkodliwą ideologią gender”.

- To pierwszy krok kampanii politycznej pełnej nienawiści szerzonej przez Zjednoczoną Prawicę – ocenia Dominik Kuc, jeden z organizatorów Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE. - Stanowczo sprzeciwiamy się politycznej kampanii wyborczej angażującej szkoły. Apel wiceministra Kowalskiego to szerzenie nienawiści oraz dezinformacji w szkołach, a nie ochrona dzieci. Nie istnieje coś takiego jak „ideologia gender”. Zamiast ochrony dzieci dostajemy atak na dzieci i młodzież, ponieważ to one będą cierpieć najbardziej na politycznej kampanii. Będziemy apelować w Kuratorium Oświaty o działania prewencyjne, aby zatrzymać spiralę nienawiści i dezinformacji wobec szkół. Nie ma naszej zgody na wykorzystywanie młodzieży LGBTQ+ jako zakładników i zakładniczki kampanii wyborczej.

Wezwanie Kuratora Oświaty

W związku z tym, że trwa już kampania wyborcza, a działania polityka są skierowane przeciwko szkołom, organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ złożyli wezwanie do podjęcia działań przez Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka. W złożonym piśmie organizatorzy zaznaczają, że bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży przed powrotem do szkół jest najważniejszą wartością. Dlatego wzywają Kuratora do:

    • natychmiastowego potępienia działań politycznych Wiceministra Janusza Kowalskiego;

    • zabezpieczenia szkół przed negatywnymi skutkami kampanii wyborczej;

    • zapobiegania dalszego szerzenia nienawiści wobec mniejszości w szkołach;

    • wydania oświadczenia dla dyrektorów i dyrektorek szkół ze sprostowaniem informacji na temat tzw. „ideologii gender”.

- Te gorszące działania to nic innego jak rozpoczęcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, której ponownie, głównym filarem jest przyzwolenie na mowę nienawiści. Podnoszenie ręki na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nie ma nic wspólnego z ich ochroną, wręcz przeciwnie będą miały negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w szkołach oraz na stan zdrowia psychicznego. Proszę postawić się w sytuacji osoby uczniowskiej, która dowiaduje się o próbie zastraszania i szczucia na jej/jego szkołę w której przez lata swojej edukacji odczuwa bezpieczeństwo, akceptację i otwartość na różnorodność. Świat takiej młodej osoby może się zawalić przez kolejną próbę ugrania politycznych korzyści, kosztem zapewnienia podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży w szkołach. Niepokojącym faktem może być to, że jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace w województwie opolskim aż 26,91% szkół nie posiada psychologa/żki szkolnej. Tam dzieci i młodzież nie będą mogły znaleźć pomocy np. po potencjalnie traumatycznych próbach dyskryminacji społeczności LGBTQ+. - Komentuje Gabriela Gładyszewska, jedna z organizatorek Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE.

Wyniki Rankingu w woj. opolskim

W 2023 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu zajęło 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To niewątpliwy sukces całego województwa, ponieważ po raz pierwszy opolska szkoła pojawiła się w pierwszej dziesiątce Rankingu. Całe badanie powstaje w oparciu o głosowanie młodych ludzi. W województwie opolskim, aż 93% respondentów i respondentek wie o obecności osób LGBTQ+ w swojej szkole. Niestety jedynie 17% młodzieży bierze udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.

Kontakt:

Dominik Kuc, koordynator Rankingu, (+48) 518 59 85 85, dominik.kuc@growspace.pl

O nasTęczowy Piątek