Tęczowy Piątek
Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Tęczowy Piątek obchodzimy co roku w ostatni piątek października. W 2023 roku jest to 27 października.Tegoroczna edycja powstaje dzięki Fundacji GrowSPACE w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii. Zachęcamy młode osoby do tworzenia safe space’u w swojej szkole poprzez zwiększenie widoczności osób LGBTQ+ i edukację.
Historia Tęczowego Piątku
Odbywa się pierwszy Tęczowy Piątek! Wzięło w nim udział 75 szkół. KPH wysłała do szkół plakaty, przypinki i materiały edukacyjne, które pomagają społeczności szkolnej wyrazić swoje wsparcie dla młodzieży LGBTQ+.
Już drugi raz osoby uczniowskie z całej Polski celebrują queerową młodzież. Świętuje 150 szkół.
W trzeciej edycji bierze udział już ponad 200 szkół. W tym roku inicjatywą zaczyna się interesować MEN, które podjmuje kontrowersyjne kroki próbując ograniczyć akcję.
Dochodzi do kolizji Tęczowego Piątku i akcji MEN „Szkoła pamięta”. Młodzież w Warszawie upamiętnia Dominika, Kacpra i Milo – nastoletnie osoby LGBTQ+, które odebrały sobie życie z powodu homo- i transfobii. Ministerstwo Edukacji wyraża sprzeciw wobec Tęczowego Piątku.
Hasztag #TęczowyPiątek staje się hitem na polskim Twitterze. KPH kręci poruszający spot „Stoję po stronie młodzieży”! Tęczowy Piątek świętują osoby ze świata polityki, kultury, organizacje społeczne i biznes. W tym roku przeprowadzona jest też wirtualna lekcja „Zranieni - ranią, skrzywdzeni - krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji”, prowadzona przez Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018.
Kampania Tęczowego Piątku w tym roku była ogromnym sukcesem. Spot “Jesteś ok!” reżyserii Nataszy Parzymies, plakaty, billboardy i publikacje w mediach docierają do ponad 17 milionów osób!
Wsparcie celebracji tegorocznej edycji ogólnopolskiego święta queerowej młodzieży KPH przekazuje młodej ekipie GrowSPACE. Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem “Stwórz safe space w swojej szkole” i koncentruje się na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni szkolnych poprzez zwiększanie widoczności queerowej młodzieży i edukację w zakresie zdrowia psychicznego, praw człowieka i antydyskryminacji.