HomeRankingInclusive schoolNewsAbout usTęczowy Piątek
LGBTplusMeRate school

Tęczowy Piątek

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Logo Tęczowy Piątek

Tęczowy Piątek obchodzimy co roku w ostatni piątek października. W 2024 roku jest to 25 października. Tegoroczna edycja powstaje dzięki Fundacji GrowSPACE w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii. Zachęcamy młode osoby do tworzenia safe space’u w swojej szkole poprzez zwiększenie widoczności osób LGBTQ+ i edukację.

Prawa osób transpłciowych w szkole.

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Logo Tęczowy Piątek

Jako Fundacja GrowSPACE ruszamy z projektem edukacyjnym dotyczącym praw osób transpłciowych w szkole. Prawa te są gwarantowane przez szereg aktów prawnych wyższego i niższego rzędu na poziomie zarówno krajowym, jak i ponadnarodowym m.in. przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Pomimo tego osoby transpłciowe wciąż doświadczają systemowej dyskryminacji, której spuścizną były m. in.: kontrole byłego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz kuratoriów oświaty w szkołach przyjaznych społeczności LGBTQ+, w których odbyły się wydarzenia związane z Tęczowym Piątkiem. Informacje w zakresie przysługujących praw będziemy na bieżąco komunikować na naszych social mediach oraz w specjalnie wydanym poradniku tego dotyczącym. W ramach projektu zagwarantujemy potrzebującym osobom uczniowskim doraźne wsparcie psychologiczne oraz prawne. Nasze dotychczasowe działania opisaliśmy TUTAJ. Zapoznaj się ze szczegółową informacją na temat projektu poniżej!

Logo Tęczowy Piątek

Wsparcie psychologiczne

Już teraz osoby potrzebujące mogą skorzystać z darmowego wsparcia psychologicznego! Jak to zrobić?

  • Napisz maila na wsparcie@growspace.pl, a w tytule napisz „Wsparcie psychologiczne”.
  • Opisz krótko, w jakim zakresie potrzebujesz pomocy, a my odczytamy Twojego maila i zaczniemy organizować dla Ciebie wsparcie.
  • Miej oko na swoją skrzynkę, bo tam właśnie wyślemy odpowiedź ze szczegółami, jak będzie przebiegać konsultacja psychologiczna

Szczegóły projektu

Nadrzędnym celem projektu jest upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE oraz powiązane z nim wspieranie grup zagrożonych wykluczeniem. Tu możesz zapoznać się z terścią karty

Pobierz pakiet materiałów do druku

Logo Tęczowy Piątek

Historia Tęczowego Piątku

2016

KPH inauguruje pierwszy Tęczowy Piątek jako pomysłodawca tej inicjatywy! Wzięło w nim udział 75 szkół. KPH wysłała do szkół plakaty, przypinki i materiały edukacyjne, które pomagają społeczności szkolnej wyrazić swoje wsparcie dla młodzieży LGBTQ+.

2017

Już drugi raz osoby uczniowskie z całej Polski celebrują queerową młodzież. Świętuje 150 szkół.

2018

W trzeciej edycji bierze udział już ponad 200 szkół. W tym roku inicjatywą zaczyna się interesować MEN, które podjmuje kontrowersyjne kroki próbując ograniczyć akcję.

2019

Dochodzi do kolizji Tęczowego Piątku i akcji MEN „Szkoła pamięta”. Młodzież w Warszawie upamiętnia Dominika, Kacpra i Milo – nastoletnie osoby LGBTQ+, które odebrały sobie życie z powodu homo- i transfobii. Ministerstwo Edukacji wyraża sprzeciw wobec Tęczowego Piątku.

2020

Hasztag #TęczowyPiątek staje się hitem na polskim Twitterze. KPH kręci poruszający spot „Stoję po stronie młodzieży”! Tęczowy Piątek świętują osoby ze świata polityki, kultury, organizacje społeczne i biznes. W tym roku przeprowadzona jest też wirtualna lekcja „Zranieni - ranią, skrzywdzeni - krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji”, prowadzona przez Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018.

2022

Kampania Tęczowego Piątku w tym roku była ogromnym sukcesem. Spot “Jesteś ok!” reżyserii Nataszy Parzymies, plakaty, billboardy i publikacje w mediach docierają do ponad 17 milionów osób!

2023

Wsparcie celebracji tegorocznej edycji ogólnopolskiego święta queerowej młodzieży KPH przekazuje młodej ekipie GrowSPACE. Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem “Stwórz safe space w swojej szkole” i koncentruje się na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni szkolnych poprzez zwiększanie widoczności queerowej młodzieży i edukację w zakresie zdrowia psychicznego, praw człowieka i antydyskryminacji.

Partners

Sponsor:

Ambasada Królestwa Danii w Warszawie
Ambasada Królestwa Danii w Warszawie
kampania przeciw homofobii
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie

Patronaty i matronaty:

Tok FM
ASZdziennik
Wysokie Obcasy
krytyka polityczna