HomeRankingInclusive schoolNewsAbout usTęczowy Piątek
LGBTplusMeRate school

Tęczowy Piątek

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Logo Tęczowy Piątek

Tęczowy Piątek obchodzimy co roku w ostatni piątek października. W 2023 roku jest to 27 października.Tegoroczna edycja powstaje dzięki Fundacji GrowSPACE w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii. Zachęcamy młode osoby do tworzenia safe space’u w swojej szkole poprzez zwiększenie widoczności osób LGBTQ+ i edukację.

Pobierz pakiet materiałów do druku

Logo Tęczowy Piątek

Historia Tęczowego Piątku

2016

Odbywa się pierwszy Tęczowy Piątek! Wzięło w nim udział 75 szkół. KPH wysłała do szkół plakaty, przypinki i materiały edukacyjne, które pomagają społeczności szkolnej wyrazić swoje wsparcie dla młodzieży LGBTQ+.

2017

Już drugi raz osoby uczniowskie z całej Polski celebrują queerową młodzież. Świętuje 150 szkół.

2018

W trzeciej edycji bierze udział już ponad 200 szkół. W tym roku inicjatywą zaczyna się interesować MEN, które podjmuje kontrowersyjne kroki próbując ograniczyć akcję.

2019

Dochodzi do kolizji Tęczowego Piątku i akcji MEN „Szkoła pamięta”. Młodzież w Warszawie upamiętnia Dominika, Kacpra i Milo – nastoletnie osoby LGBTQ+, które odebrały sobie życie z powodu homo- i transfobii. Ministerstwo Edukacji wyraża sprzeciw wobec Tęczowego Piątku.

2020

Hasztag #TęczowyPiątek staje się hitem na polskim Twitterze. KPH kręci poruszający spot „Stoję po stronie młodzieży”! Tęczowy Piątek świętują osoby ze świata polityki, kultury, organizacje społeczne i biznes. W tym roku przeprowadzona jest też wirtualna lekcja „Zranieni - ranią, skrzywdzeni - krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji”, prowadzona przez Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018.

2022

Kampania Tęczowego Piątku w tym roku była ogromnym sukcesem. Spot “Jesteś ok!” reżyserii Nataszy Parzymies, plakaty, billboardy i publikacje w mediach docierają do ponad 17 milionów osób!

2023

Wsparcie celebracji tegorocznej edycji ogólnopolskiego święta queerowej młodzieży KPH przekazuje młodej ekipie GrowSPACE. Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem “Stwórz safe space w swojej szkole” i koncentruje się na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni szkolnych poprzez zwiększanie widoczności queerowej młodzieży i edukację w zakresie zdrowia psychicznego, praw człowieka i antydyskryminacji.

Partners

Sponsor:

GMF

Patronaty i matronaty:

ASZdziennik
DUMA Magazyn
Fashion Post
Gazeta Kongresy
Gazeta.pl
Glamour
Impuls Press
K MAG
KPH
krytyka polityczna
noizz
Ofeminin
Oko Press
Queer PL
Tok FM
Vibez PL
Vogue
Wyborcza.pl
Wysokie Obcasy